Простіше кажучи, BCAA — це група амінокислот з розгалуженим ланцюгом, до якої входять лейцин, ізолейцин і валін. Такий же склад популярних однойменних амінокислотних добавок. Багато людей вже вирішили вживати амінокислоти з розгалуженим ланцюгом, особливо під час найінтенсивніших тренувань. Це пов’язано з тим, що BCAA допомагає підтримувати належний стан м’язової тканини і захищати її від т.зв. спади, тобто катаболічні процеси тощо.

Незважаючи на це, багато хто вважає, що BCAA абсолютно непотрібний. Однак варто пам’ятати, що кожен організм функціонує трохи по-різному, кожна ситуація різна і т.д. Це означає, що не варто виключати BCAA на самому початку і розглядати, чи можуть амінокислоти з розгалуженим ланцюгом бути корисними в конкретній ситуації.

Який ефект BCAA?

BCAA – це добавка, яка містить в основному 3 амінокислоти з розгалуженим ланцюгом – лейцин, ізолейцин і валін. Кожен з них матиме дещо різні властивості, які в поєднанні забезпечують найкращий і найкорисніший ефект, зокрема: для м’язової маси тіла. Тож варто поглянути на них:

  • Лейцин – подібно до ізолейцину та валіну, лейцин відповідає, серед іншого, за: для відповідного рівня цукру в крові, підтримує синтез білка в м’язовій тканині і т. д. Лейцин безпосередньо відповідає за пригнічення дії кортизолу, який називають гормоном стресу і негативно впливає на м’язову масу.
  • Ізолейцин – крім того, він має переважно антикатаболічну дію, тобто його основне завдання – захистити м’язи від руйнування (“падіння”).
  • Валін – також володіє властивостями, які регулюють рівень гормону росту в поєднанні з іншими амінокислотами.

Поєднання амінокислот з розгалуженим ланцюгом забезпечує належне нарощування м’язової маси тіла. Правильне живлення м’язів BCAA підтримує їх ріст і захищає від катаболізму. Крім того, м’язи, які належним чином живляться BCAA перед тренуванням, пристосовуються до більш ефективної роботи, і це також може зменшити відчуття втоми після тренування.

Як використовувати добавку BCAA?

Чи потрібні BCAA в даній ситуації, залежатиме, серед іншого, від: щодо плану тренувань, фізичної активності, дотримання збалансованої дієти тощо. Крім того, це також визначатиме, коли (в який час доби) слід використовувати BCAA. Є 4 ситуації, які найчастіше рекомендуються:

  • Перед тренуванням – тоді BCAA належним чином живить м’язи, додає енергії, зупиняє катаболізм під час м’язової роботи, а також може зменшити біль під час і після тренування.
  • Після тренування – в цьому випадку BCAA також зменшить відчуття болю, навіть після інтенсивного тренування. Забезпечуючи м’язові компоненти, він позитивно впливає на їх регенерацію та підтримує зростання всієї м’язової тканини.
  • Натщесерце – наприклад, у дні без запланованих тренувань, але це не обов’язкова умова. Так званий запаси енергії, і таким чином ви можете краще справлятися з ранками (звичайно, BCAA не замінить сон і не діє так само, як, наприклад, кава).
  • Перед сном – це відносно рідко використовуваний і рекомендований час для прийому BCAA. Однак це може бути хорошим способом пригнічення катаболізму вночі, який може виникнути, коли сон короткий або поганої якості, а також коли ви їсте занадто мало або пропускаєте вечерю. Звичайно, BCAA не може замінити поживну їжу (це гіпотетична, екстрена ситуація).

Це означає, що все більше і більше людей намагаються використовувати амінокислотні добавки BCAA і просто вирішують перевірити це. Наскільки це необхідно в тій чи іншій ситуації, повинна вирішувати конкретна людина, бажано після консультації з дієтологом або лікарем загальної практики. Те ж саме стосується всіх видів інших поживних речовин і дієтичних добавок.

Наталія Бойко

Автор

Наталія Бойко

Захоплюється здоровим способом життя та бігом. Автор багатьох публікацій на спортивну тематику.