Залізо – це хімічний елемент, який міститься в організмі людини і є одним з найважливіших мінералів. Він входить до складу багатьох білків і ферментів, включаючи гемоглобін і міоглобін. Крім того, залізо позитивно впливає на імунну та нервову системи людини, а також має антиоксидантні властивості. Крім того, незважаючи на важливу роль заліза, організм не може виробляти його самостійно. Це означає, що вони повинні надходити через їжу, а якщо це важко, слід використовувати відповідні дієтичні добавки.

Дефіцит заліза у спортсменів

За рівнем заліза в організмі людини слід стежити особливо фізично активним людям. Цікаво, що якщо кажуть, що спорт – це здоров’я, то у випадку з залізом при підвищених фізичних навантаженнях воно вимивається з організму. Забезпечення потрібної кількості його в їжі може виявитися досить складним завданням.

Це пов’язано з тим, що залізо виводиться з організму людини разом з потом, шкірою, кров’ю, сечею, через травну систему тощо. У жінок залізо особливо важливо під час рясних менструацій, які можуть призводять до його значного дефіциту. Якщо ви займаєтеся спортом, ситуація може погіршитися. Додатковою проблемою є те, що при заняттях спортом еритроцити руйнуються швидше.

Їжа як цінне джерело заліза дуже важлива, але у випадку спортсменів цього може бути недостатньо. Варто придбати відповідні БАДи, які забезпечать необхідну кількість заліза для фізичної активності.

Які симптоми дефіциту заліза?

Дефіцит заліза дуже небезпечний для організму людини. Вони можуть викликати багато серйозних змін і, як наслідок, призвести до небезпечних захворювань. Також непокоїть той факт, що спортсмени часто ідентифікують дефіцит заліза як «перетренованість», яка може мати схожі симптоми. Однак у такій ситуації варто перевірити рівень заліза в організмі, щоб переконатися, що у нас немає дефіциту заліза. Що може свідчити про дефіцит заліза в організмі?

 • втома,
 • Безпорадність,
 • задишка,
 • блідість,
 • головний біль,
 • серцебиття,
 • Втрата апетиту або дивна тяга – наприклад, бажання їсти траву, сніг, лід тощо.
 • Ламкість волосся і нігтів,
 • Зниження фізичної витривалості,
 • Дзвін у вухах
 • Тріщини в куточках рота.

Однак важливим є той факт, що у разі зниження рівня заліза в організмі симптоми не обов’язково виникатимуть. Тоді виявити його набагато складніше, а тривале збереження такого стану речей може призвести до анемії. Тоді симптоми стають набагато помітнішими і їх легше помітити.

Дефіцит заліза може бути викликаний різними ситуаціями, але особливо важливо контролювати його під час високих фізичних навантажень. Правильне харчування може допомогти підтримувати належний рівень заліза в організмі. Однак у випадку спортсменів це часто пов’язано з відповідними поживними речовинами та дієтичними добавками.

Наталія Бойко

Автор

Наталія Бойко

Захоплюється здоровим способом життя та бігом. Автор багатьох публікацій на спортивну тематику.