BCAA – це амінокислоти з розгалуженим ланцюгом, які включають валін, ізолейцин і лейцин. Вони відповідають за багато процесів, що відбуваються в організмі, підтримують важливі внутрішні органи, такі як печінка, і, перш за все, є білковими амінокислотами, необхідними для м’язової тканини. Властивості BCAA для м’язів є найбільш обговорюваними, і, мабуть, саме це робить його особливо популярною добавкою серед людей, які нарощують м’язову масу. Що про них варто знати?

Що потрібно знати про BCAA?

Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом (BCAA) – це хімічні сполуки, які повинні надходити в організм ззовні, оскільки вони не виробляються в організмі людини. Найбезпечнішою формою забезпечення організму певними поживними речовинами є їжа, таким чином також можна отримати амінокислоти з розгалуженим ланцюгом. Однак найчастіше фізично активні люди мають підвищений попит на BCAA, що в більшості випадків буде означати необхідність їх прийому.

Це особливо важливо, якщо метою тренувань є збільшення м’язової маси. Це пов’язано з тим, що валін, лейцин та ізолейцин є важливими будівельними матеріалами для м’язів. Ці три сполуки відповідають за менше ніж 19% маси м’язової тканини, що робить їх другою за кількістю амінокислот у м’язах після глютаміну. Вони володіють анаболічними та антикатаболічними властивостями, завдяки яким м’язова маса правильно живиться для росту та захищається від її розпаду.

Через велике значення амінокислот з розгалуженим ланцюгом у раціоні спортсменів добавки BCAA доступні в багатьох смаках і пропорціях (2:1:1; 8:1:1 тощо, найчастіше це стосується кількості лейцину). по відношенню до ізолейцину і валіну).

BCAA – приймати до або після тренування?

Багато поживних речовин і дієтичних добавок використовуються як добавки перед тренуванням. Те ж саме стосується і BCAA, вживання яких рекомендується до або після тренування. Але коли найкраще використовувати амінокислоти з розгалуженим ланцюгом? Як це часто буває в подібних справах – все залежить від конкретної ситуації. Однак можна вказати, на який ефект BCAA можна розраховувати при застосуванні цієї добавки певним чином.

  • Добавки перед тренуванням – у цьому випадку BCAA належним чином живлять м’язи та забезпечують їх необхідною дозою енергії для вправ. Крім того, в залежності від типу плану тренувань, рекомендується використовувати BCAA безпосередньо перед початком тренування або максимум за 30 хвилин до тренування. Залежно від тривалості вашого тренування, це дозволить вам повністю живити м’язи для найінтенсивніших вправ.
  • Післятренувальна добавка – якщо BCAA використовується після тренування, рекомендується приймати його відразу після завершення вправи, щоб досить швидко живити м’язи. Таким чином, м’язова тканина забезпечується цінними поживними речовинами, що забезпечує її швидку регенерацію та може мінімізувати біль після тренування та виникнення т.зв. «закваски».

Варто пам’ятати, що BCAA найкраще доповнювати під час тренувань. Це означає, що найкраще приймати одну дозу перед тренуванням, а іншу – після. Звичайно, це не означає, що це найкращий і універсальний спосіб. Завжди слід враховувати специфіку конкретної ситуації, план тренувань і харчування, рівень фізичної активності тощо.

Наталія Бойко

Автор

Наталія Бойко

Захоплюється здоровим способом життя та бігом. Автор багатьох публікацій на спортивну тематику.