Вітамін К – одна з хімічних сполук, необхідних для нормального функціонування організму людини, яка відноситься до групи вітамінів ADEK. Це жиророзчинні вітаміни, але цікаво, що існує три форми вітаміну К, і одна з них водорозчинна. Через його синтетичного приготування це не було враховано. Крім того, переважна більшість вітаміну К, який ми отримуємо з їжею та дієтичними добавками, є його природною формою, яка є жиророзчинною.

Серед іншого важливо: завдяки правильному розвитку організму, а це означає, що особливо діти та їхні батьки повинні звертати увагу на вітамін К, щоб уникнути проблем зі здоров’ям. Але навіщо взагалі потрібен вітамін К нашому організму і чи потрібне його доповнення? Якщо так, то в яких ситуаціях варто купувати цінний препарат, що містить вітамін К? Варто придивитися до нього уважніше, особливо з огляду на те, що це один з менш обговорюваних вітамінів.

Типи вітаміну К і потреба в добавках

Три форми вітаміну К, згадані раніше, можна розділити наступним чином: природні вітаміни К1 (фітонін, філохінон, фітоменадіон), К2 (менахінон) і синтетично отримані в лабораторних умовах К3. Цікаво, що останнє не обов’язково має бути «гіршою» формою цього вітаміну. Це пов’язано з тим, що він є єдиною формою, яка розчиняється у воді, і тому набагато краще засвоюється організмом, ніж вітамін K1, який присутній у рослинних продуктах. Хоча перші дві форми вітаміну К відрізняються, серед іншого, місця виникнення або походження (К2 виробляється мікроорганізмами), обидві ці форми є жиророзчинними.

Варто відзначити різницю в засвоєнні форм вітаміну К організмом. Вважається, що вітамін K1, який міститься в рослинних продуктах (залежно від продукту), засвоюється приблизно на 50% його вмісту. Однак вважається, що вітамін K2 (виробляється в кишечнику) майже на 100% засвоюється. Чому це важливо? Це означає, що здоровій людині, яка не має проблем з кишечником і дотримується правильного харчування, не варто турбуватися про рівень вітаміну К, оскільки організм синтезує його сам і здатний покрити загальну потребу в ньому.

Однак при захворюваннях (особливо пов’язаних з кишечником) в організмі порушується процес його вироблення мікроорганізмами. Це означає, що може бути дефіцит вітаміну К, що ще більше посилить хворобу.

У яких ситуаціях може знадобитися додатковий прийом вітаміну К?

Хоча дефіцит вітаміну К є відносно рідкісною ситуацією, це не означає, що це неможливо, в тому числі у дорослих. З цієї причини варто принаймні ознайомитися з ситуаціями, які можуть спричинити дефіцит вітаміну К, і за їх виникненням ви можете бути віднесені до групи ризику. У таких ситуаціях варто перевірити рівень вітаміну К в організмі та, якщо необхідно, прийняти відповідні добавки. Так в яких ситуаціях організму може особливо не вистачати цього вітаміну?

Перш за все, після всіляких захворювань, пов’язаних з травною системою, не тільки кишечником, але і печінкою і т. д. Крім того, тривалий прийом антибіотиків, навіть із застосуванням захисних пробіотиків, не залишається непоміченим у тіло. Це також може призвести до дефіциту вітаміну К. Крім того, якщо в нашому раціоні мало зелених овочів, у нас є ознаки недоїдання, ми перенесли серйозну операцію або страждаємо на целіакію, муковісцидоз або хронічний панкреатит, варто перевірити регулярний рівень вітаміну К. щоб уникнути більш серйозних захворювань.

Варто пам’ятати, що в зазначених вище ситуаціях в організмі людини може бракувати не тільки вітаміну К. З цієї причини варто шукати цінні дієтичні добавки, які допоможуть відновити баланс в організмі.

Наталія Бойко

Автор

Наталія Бойко

Захоплюється здоровим способом життя та бігом. Автор багатьох публікацій на спортивну тематику.